telefon
Blog

Jak zbudowany jest simmering?

Niemal każda z maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle wyposażona jest w niewielkie uszczelki, do których zaliczają się simmeringi. Poniżej wyjaśniamy, czym jest simmering i z czego jest zbudowany.

Co to jest simmering?

Simmering to gumowy pierścień stosowany do uszczelniania obrotowych części maszyn. Wykonany jest z gumy lub podobnego materiału elastomerowego usztywnionego metalowym elementem mocującym – wkładką, lub blaszaną pokrywą. Głównym zadaniem simmeringów jest utrzymanie środka smarnego w pożądanym miejscu oraz zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń do tego właśnie smaru.

Z czego składa się simmering?

Uszczelnienia techniczne typu simmering zazwyczaj składają się z wargi uszczelniającej wałek i części zewnętrznej o kształcie walca wykonanej z blachy. Warga uszczelniająca poprzez zastosowanie sprężynki gwarantuje szczelność. Standardowe simmeringi „A” mają jedną wargę, a simmeringi typu „AO” charakteryzują się dodatkową wargą zgarniającą, odpowiadającą za nieprzepuszczanie pyłu i innych zanieczyszczeń do układu roboczego.

Z jakich materiałów wykonuje się simmeringi?

Rodzaj ogumienia wykorzystany do produkcji simmeringów decyduje o tym, gdzie dany element może zostać wykorzystany. Najczęściej wykorzystywane rodzaje gumy to:

  • kauczuk akrylonitrylo-butadienowy (NBR) – najpopularniejszy materiał, jest odporny na smary, oleje i paliwo;
  • kauczuk silikonowy (silikon VMQ) – może być wykorzystywany w niskich i wysokich temperaturach, nadaje się do użycia ze smarami, olejami, wodą i alkoholami;
  • kauczuk fluorowy (FPM) – dodatkowo odporny na utlenianie, płyny hydrauliczne, ozon i ultrafiolet;
  • kauczuk etylenowo-propylenowo-dienowy  (EPDM) odporny na środowiska kwaśne, może pracować z płynami hamulcowymi
  • teflon (PTFE) – odporny na skrajne temperatury oraz większość środków chemicznych; W uszczelnieniach typu simmering posiadają specjalną konstrukcję
  • guma poliakrylowa (ACM) – wytrzymuje temperatury od -25 do +150 stopni.