Uszczelnienia gumowe są niepozorne, ale bez nich wiele sprzętów nie mogłoby działać w poprawny sposób. Gumowe uszczelki mają wiele zastosowań i cech, które przedstawiamy poniżej.
Rodzaje gumy, z których powstają uszczelki
Rodzaj gumy zastosowanej do produkcji uszczelki zależy od przeznaczenia produktu i warunków, w jakich będzie się znajdować. Jednymi z najpopularniejszych i najpowszechniejszych rodzajów gumy są:
- EPDM — tworzywo wyjątkowo odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury, przeznaczone jest także do kontaktu z produktami spożywczymi i wodą pitną;
- NBR — przeznaczone specjalnie do kontaktów z oleistymi substancjami;
- FKM — mogą być w kontakcie z olejami i smarami mineralnymi, węglowodorami, olejami syntetycznymi, kwasami nieorganicznymi;
- NVQ — mogą mieć kontakt z wodą i żywnością, ale wykorzystuje się je zwłaszcza w ekstremalnych temperaturach, ponieważ wytrzymują nawet do 250 stopni bez utraty właściwości hydrofobowych;
- CR — rodzaj kauczuku syntetycznego wyjątkowo odporny na ścieranie, idealnie sprawdza się w skrajnie niskich temperaturach, w glikolach i alkoholach oraz wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać kauczuku naturalnego.
Aby wykonane uszczelki były w pełni dopasowane do ich zadań, konieczne jest dopasowanie rodzaju gumy do oczekiwań klienta oraz wykonanie ich według dostarczonej specyfikacji technicznej lub rysunku.
Zastosowanie uszczelek gumowych w przemyśle
Gumowe uszczelki są stosowane w niemal każdej gałęzi przemysłu. Najczęściej stosowane są w siłownikach hydraulicznych i pneumatycznych, występują powszechnie w:
- instalacjach wodnych i kanalizacyjnych,
- instalacjach przemysłowych hydraulicznych,
- maszynach produkcyjnych jak np. prasy czy wtryskarki,
- sprzęcie AGD m.in. pralkach, lodówkach i zmywarkach,
- stolarce drzwiowej i okiennej,
- przemyśle i motoryzacji jako zabezpieczenie oleju przed przeciekaniem,
- transporcie wszelkich płynnych substancji, w tym spożywczych, ale również niebezpiecznych i skażonych.